CO JE STELLPLATZ

Slovo "stellplatz" nebo také zkratka STLP se v Čechách vžilo pro název parkovišť obytných vozů a pochází z německého jazyka. Jedná se o místo vyhrazené pro parkování obytných vozů - karavanové stání - a ve velké míře je spojené s potřebnou infrastrukturou - doplnění čisté vody, výpusť šedé vody, výpusť kazety chemického WC a popřípadě možnost připojení na elektřinu. Cena stání se v Evropě běžně pohybuje v rozmezí 10,- až 30,-€ dle lokality, ale většinou se jedná o levnější variantu kempu v dané lokalitě. Místa bývají samoobslužná, bez zaměstnanců. Tyto místa jsou využívána jak pro přespání, tak třeba i jen za účelem servisu obytného vozu a pokračování v cestě... Stellplatzů najdete v Evropě více jak 20.000 míst a pro jejich vyhledání doporučuji aplikace Campercontact a park4night. Tyto místa provozují soukromé subjekty a také obecní úřady.


Možnosti stellplatzů

 Možnosti karavanových stání mohou být tyto:

      1. Vjezd je zpoplatněn například za 250,- až 500,-Kč/24 hodin. Servis v ceně stání, pro ostatní vozidla přijíždějící jen na servis může být zpoplatněna například jedna hodina vjezdu. Stání je nutné opatřit vjezdovou závorou s pokladním systémem. Servisní místo je nejlépe umístit v rohu pozemku nebo u vjezdu stranou od zaparkovaných obytných vozů. Na servisní místo instalujeme na zem výpust odpadní vody pro šedou vodu (sprcha, umyvadlo, dřez) z obytného vozu. Dále zde instalujeme kombinovaný sloupek pro vyprázdnění chemické kazety WC a následovné vypláchnutí a také zde instalujeme přívod pitné vody pro doplnění nádrže čisté vody v obytném voze. Nejčastěji se v obytných vozech používají nádrže na čistou vodu o objemu 100 až 150 litrů. Na pozemku je také možné instalovat elektrické sloupky, které můžou být včetně pokladního systému za odběr energie. Elektrické sloupky nejsou podmínkou pro všechna místa jelikož dnešní vozy jsou často energeticky soběstačné (solární panel, kvalitní baterie, efoy...) Systém je také možné opatřit vyhříváním a tím je zaručeno používání i v zimním období.

     2. Další možností je vjezd a přespání zdarma, servis za 150,- až 200,-Kč. Tuto možnost v zahraničí používají například obce, majitelé farem, restaurací, bazénů, termálních lázní pro zvýšení návštěvnosti místa. Na servisní místo je umístěna výpust odpadní vody a kombinovaný sloupek pro vypuštění chemického WC a doplnění čisté vody. Sloupek je možné opatřit pokladním systémem na mince.
      3. Poslední možností je servisní místo například u benzinové pumpy, myčky vozidel, supermarketu, atd. Servisní místo je opatřeno výpustí odpadní vody a kombinovaným sloupkem na výpust chemického WC a doplnění vody. Sloupek je možné opatřit pokladním systémem na mince. Takové místo je vhodné umístit do měst a poblíž frekventovaných hlavních cest. Nemalé množství karavanistů bydlí v bytech ve městech a vyjíždějí na víkendové výjezdy, kdy musí řešit jak doplnění vody na výjezd, ale také vyprázdnění po svém návratu.


Je možné použití systému i v zimním období?

Ano, systém může být opatřen systémem ICE pro použití v nízkých teplotách a tím je také vhodný pro použití v horských oblastech. Skládá se z topného kabelu, který udržuje minimální teplotu účinnosti, aby se zabránilo tvorbě ledu a prasknutí potrubí. 


Je zařízení samoobslužné?

Ano, servisní místo může být samoobslužné se zařízením S-210 Pay (s pokladnou). Také je možné objednat elektrické sloupky Poli 142 a Steell 100 s pokladnou.


Jaký je použitý materiál na výrobu zařízení?

Výrobek je zcela vyroben z oceli AISI 304, což je materiál, který na rozdíl od betonu a skleněných vláken neabsorbuje odpadní vody, je odolný proti kyselinám, nevadí mu mráz a nerozkládá se.


Je možná instalace na "klíč"

Ano, instalace produktů je možná na "klíč" naší partnerskou firmou STEF.cz s dlouholetou tradicí na trhu. V případě zájmu zajistíme včetně projektové dokumentace